ВО "Свобода"

ENG

6 червня 2017
Хмільницькі свободівці вшанували бійців групи "УПА-Південь"
Хмільницькі свободівці вшанували бійців групи "УПА-Південь"

5 червня 2017 року в лісі біля села Трибухи на межі Літинського та Хмільницького районів відбулося вшанування воїнів групи "УПА-Південь", які загинули в бою проти підрозділів НКВД. Хмільницька районна та міська організації "Свободи", школи Хмільника, Курилівки, Порика спільно з громадськими активістами провели вшанування полеглих.

Вшанування в Хмільниках
Вшанування в Хмільниках

Після молебня, який відслужив священик УПЦ КП за душі полеглих бійців ОУН-УПА, відбувся мітинг-реквієм. Під час мітингу голова Хмільницької районної "Свободи", учасник московсько-української війни Тарас Пасека зазначив: "Чин полеглих упівців є яскравим прикладом того, що загони ОУН-УПА не тільки діяли в Західній Україні. Багато полеглих тут бійців є місцевими жителями, які не бажали коритися ані гітлерівській Німеччині, ані сталінській Росії.

Ми повинні плекати та шанувати пам'ять про них. Вони є прикладом того, як у важкі тодішні окупаційні умови змогло сформуватися українське військо та постати проти самих найсильніших держав тих років. Упівці з Вінниччини підтвердили, що вони солідарні з усім українським народом та готові до останньої краплі крови боротися проти окупантів".

Діти під час вшанування
Діти під час вшанування

Довідка: Про обставини бою 5 червня 1944 року відомо завдяки т. 8 Літопису УПА "Українська Головна Визвольна Рада" та повідомленню від 6 червня 1944 року надісланого Вінницьким НКВД комісару внутрішніх справ УССР. Вдалося встановити, що о 12:00 5 червня 1944 року 2-га рота 189-го окремого батальйону НКВД, підсилена взводом станкових кулеметів із взводом мінометів, наздогнала в лісі, 4 кілометри південніше від Широкої Греблі й 3 ‒ північніше Трибухів, близько сотні повстанців, з якими зав'язала бій. Під час бою 75 енкаведистів було вбито, 50 поранено, загинув також уповноважений РО НКВД Павлов. Втрати УПА: 67 убито, 20 поранено, 1 ‒ взятий в полон. У бою загинув командир сотні ‒ "Шуляк" та двоє чотових. Про "Шуляка" відомо, що він 1918 або 1919 року народження, родом із заходу України. Також відомо, що у бою брали участь мобілізовані енкаведистами з навколишніх сіл десятки місцевих хлопців-"яструбків", яких кинули проти повстанців. Бій, що тривав більше трьох годин, був кривавим ‒ мало кому вдалося вирватися з оточеного ворогом лісу. 2008 року на місці бою насипали могилу та встановили березовий хрест. 2011-го хмільницькі свободівці розмістили біля хреста пам'ятну меморіяльну дошку, а торік встановили тут новий металевий хрест та обгородили пагорб.

Попередні заходи на вшанування повстанців сотні "Шуляка": svoboda.org.ua, svoboda.org.ua, old.svoboda.org.ua

Прес-служба Вінницької обласної організації ВО "Свобода"