ВО "Свобода"

ENG

1 грудня 2016
Андрій Вигонюк: До відмивання коштів на закупівлі оргтехніки районними відділами освіти причетні чиновники, депутати та керівництво области
Андрій Вигонюк: До відмивання коштів на закупівлі оргтехніки районними відділами освіти причетні чиновники, депутати та керівництво области

Після виявлених депутатами-свободівцями фактів порушень при закупівлі та постачанні комп'ютерної техніки до шкіл різних районів Вінницької области, резонансними викриттями зацікавилися у НАБу, куди з відповідним запитом звернувся нардеп Юрій Левченко. Що вже вдалося з'ясувати у цій резонансній справі і хто має понести відповідальність за допущені порушення, в інтерв'ю з депутатом Вінницької облради, головою постійної комісії з питань законності та боротьби з корупцією Андрієм Вигонюком.

- Що вас спонукало підняти питання закупівель оргтехніки районними відділами освіти?

- Як голова постійної комісії з питань законності та боротьби з корупцією делегований партією та виконую свої обов'язки. Регулярно аналізую різні види документів щодо закупівель тими чи іншими бюджетними структурами у Вінницькій області. Робив депутатські звернення на усі районні адміністрації чи відділи освіти. Першу відповідь отримав із Жмеринки. Вони надіслали копії договорів, технічні специфікації, акти прийому-передачі, накладні. Перше, що кинулося у вічі, була завищена ціна на оргтехніку. Проконсультувався з колегою-депутатом Валерієм Скрипченком, який є фахівцем з подібного з обладнання, і наші підозри підтвердились. Тоді разом з ним виїхали до Жмеринки. Приїхали у три школи, куди найбільше було поставлено товару. Побачили, що по факту прийшло, порівняли із тим, що закуповували. Зрозуміли, що є проблеми і потрібно аналізувати по усім закладах. А ще здивувала реакція причетних до закупівлі сторін.

- То правда, що вашому колезі Валерію Скрипченку батько депутата від "Самопомочі" Євгена Власюка, який й продав у більшість шкіл оргтехніку, пропонував 10 тисяч доларів, аби ви припинили свою "ревізію"?

- До Валерія приїжджав сам депутат Євген Власюк і просив не чіпати Муровано-Куроливецький та Хмільницький райони. Гроші дійсно пропонувалися, але суми озвучити не можу. Звернулися у поліцію, зараз слідчі цим питанням займаються.

- То депутат вам сам вказав на "слабкі сторони" і ви відразу поїхали у названі райони?

-Так. Коли виїхали в Муровані-Курилівці, побачили, що не поставлені портативні комп'ютери учнів. Замість них - 12 системних блоків, монітори 2007-го року випуску, мишки, клавіатури. У специфікації, що вказана у накладних, екран ноутбука має бути 15, 6 см, а привезли монітори 17 см, процесор має бути Intel Core, а там стоїть Celeron. Ми побачили інтерактивні дошки та проектори, які на десятки тисяч гривень дешевші у звичайних роздрібних магазинах. Також отримали інформацію про непоставлений товар, про що є відповідний акт.

- Яка реакція влади на перші "дзвіночки" виявлених порушень?

- Відразу звернулися до голови облдержадміністрації Коровія і він доручив провести перевірку у Жмеринському, Муровано-Куроливецькому, Хмільницькому та Барському районах.

- Востаннє, куди ви їздили з "ревізією" були Тростянецький та Тульчинський райони, чим відрізняється ситуація там?

- У Тростянці немає мікроскопа вартістю біля 22 тис. грн, недоукомплектована дослідна система для вивчення фізики, вартістю понад 60 тис. грн, нею ніхто не користується, бо не вистачає деталей. Відсутні мікрофон, гучномовці, мультимедійні підручники по кілька тисяч, програмне забезпечення. Валяється коробка від ліцензійного Windows, а самого диску немає, навіть якби він був, його немає куди вставити, бо ноутбук без дисковода… Вчителі розводять руками: "Подивіться, що нам мали привезти, яке барахло в результаті отримали по завищеним цінам"… Але це єдиний район, де начальник відділу освіти ще 16 вересня зверталася в правоохоронні органи з приводу непоставленої техніки. Та реакції не було… Тому ми склали акт з директором школи, заступниками та депутатами про наявність і відсутність тієї та іншої техніки і передали зібрану інформацію у поліцію.

У Тульчині також склали акт, зафіксували, що станом на 25 листопада відсутні мікрофон за кілька тисяч гривень, який вже пів року начебто ремонтується, роутер за 3, 5 тис. грн. І так само є техніка, яка на моє переконання, сьогодні в магазинах коштує вдвічі, а той втричі дешевше.

- А хто постачальник у Тульчині та Тростянці?

- Як і в більшості районах - ФОП Власюк Є.В., є копії договорів. Інший постачальник лише у Бару - ФОП Кривий та у Мурованих-Курилівцях, де крім Власюка долучили ФОП Скакадуб, коли сума закупівель перевищила 200 тисяч. У Барі теж дуже цікава ситуація - нам надали дві накладні №402, по одній на 198 тисяч придбали 4 інтерактивних дошки, по другій - вже 8 таких дощок на таку саму суму. Обидві накладні з печатками казначейства, підписами начальника відділу освіти. Ці документи ми передали слідчому.

- Вже є результати вашої роботи, відсторонені від посад керівники чотирьох районних відділів освіти. Хто, на вашу думку, має відповідати за ці закупівлі?

- Мені батько увесь час каже: поки перший не буде покараний, до того часу тисячі будуть те саме робити. Ось ця ситуація буде справжньою профілактикою для чиновників від вищого до нижчого рангу. На бюджетній комісії облради ми доповідали з цього питання і було вирішено провести перевірку усіх без виключення відділів освіти, за результатами внутрішнього розслідування, яке проводиться у Жмеринському, Барському, Муровано-Куроливецькому, Хмільницькому, а тепер ще й Тульчинському та Тростянецькому районах повинні прозвітувати про виявленні порушення і найголовніше - окремим проектом рішення на наступну сесію запланували доповідь Ігоря Івасюка, який курує освіту в області. У Тростянецькій школі нам розповіли, що цілий рік телефонували до Власюка, він не відповідав. Тоді подзвонили в обласний департамент освіти і постачальник нарешті вийшов на зв'язок. Отже, там як мінімум знали про цю ситуацію. Відповідальність Власюка має визначити суд, але як далі працювати з таким депутатом, не вкладається в голові… Тішить одне, що в результаті розголосу цієї теми, стали довозити техніку, програмне забезпечення в окремі школи. До директора муровано-куроливецької гімназії навіть вночі додому приїжджали, щоб він відкрив школу, аби довезти обладнання, але той не вийшов. Тоді поїхали до інформатика, він теж відмовився без відома адміністрації щось приймати, і постачальник поїхав ні з чим. Але щоб вони вже не вчиняли, які б відписки не придумували, слідчі уже зафіксували наявну і відсутню згідно договору оргтехніку.

- Як ви вважаєте, чому депутат від "Самопомочі" мав такі преференції у державних закупівлях?

- Договори укладалися з кінця листопада минулого року, перша сесія облради відбулася 27 листопада. Перші кошти пішли Власюку також у двадцятих числах листопада 2015 року. Можна робити певні припущення. Але мова йде не лише про Власюка, на моє глибоке переконання, це велике злочинне угрупування, до складу якого входять чиновники, депутати і вище керівництво області. Закупівля оргтехніки - це лише вершина айсберга.

Від редакції: депутат обласної ради від "Самопомочі" Євген Власюк повідомив, що збирає прес-конференцію з цього питання. Тому вже у наступних номерах "33-го каналу" читайте коментарі усіх учасників згаданого конфлікту. Далі будуть не менш резонансні заяви…

Спілкувалася Людмила Поліщук